מחשוב ענן – בעד ונגד

כולנו עוד זוכרים זמנים, כאשר כל תיעוד היה מתבצע בצורה ידנית בלבד. כך היה במעט בכל המשרדים, לכן איפשהו בסוף המסדרון היה חדר בשם ארכיב, שבו בצורה מאוד מסודרת היו מאוחסנים אלפי קלסרים לפי מספרים או לפי שמות משפחה. אז נכון שאולי אז היה פחות ניירת, מאשר יש היום. אבל זה לא אומר שלא היה כלל. לשיטה הזאת היה יתרון אחד בולט, שאף פעם לא יכול להיות איום של מתקפת האקרים. אבל יחד עם זאת נצפו גם חסרונות: אם היית צריך להוציא העתק של מסמך כלשהו היית צריך לבוא פיזית לארכיב ולבקש העתק של מסמך, כי ברב המקרים את המקור לא היו מוציאים משם ואם היית צריך לשלוח את זה לעיר או מדינה אחרת אז כל הסיפור הזה היה לוקח כמה שבועות. דרך אגב, גם אם אתה היית נמצא הרחק מעיר שבה נמצא ארכיב, לא היית יכול לקבל העתק של מסמך עד שלא היית מגיע פיזית למקום.

מחשוב ענן - בעד ונגד

מהפכה טכנולוגית חשפה אפשרויות חדשות, אומנם הם עוד לא היו כל כך מפותחות, דרשו גם משאבים רבים, גם העסקת אנשי צוות נוספים וגם עמידה אך אלו היו הצעדים הראשונים לקראת הכנסתו לשימוש  שירותי מחשוב ענן. בהתחלה את כל המחשבים היו מחוברים למחשב אחד מרכזי, שהיה מבודד בחדר נעול והיה אחראי על שימור את הקבצים הנדרשים אחרי יום העבודה. אבל את המידע הזה הוא היה מעבד ושומר במדיה חיצונית, בדרך כלל זו הייתה קלטת. מכיוון, שקלטות היו מוגבלים בנפח אחסון אז היה צורך להחליף כל יותם אותה לחדשה. הוצאות לא קטנות, אבל כך זה עבד אז.

אחרי זה הגיע שלב של טכנולוגיית מחשוב ענן. טכנולוגיה הזאת מאפשרת שימוש בשירותי מחשוב ללא צורך בהתקנתם במשרד. לרב השרת בכלל אינו נמצא בארץ אלא בחוץ לארץ ובמקומות מאוד נידחים ומוסתרים בעולם, כך שאנשים, ללא הרשאות גישה לשם אינם יודעים איפה זה בדיוק.

יתרונות וחסרונות

 

כמו כל דבר בחיים גם למערכת הזאת יש יתרונות וחסרונות. בין היתרונות המשמעותיים ביותר – זמינות מכל מקום ובכל זמן. זה יתרון מאוד שימושי ופרקטי שהוכיח את עצמו במאות אחוזים בתקופת מגפת הקורונה. כאשר עובדים של עסק מנוי לשירות זה עברו לעבוד מהבית בצורה פשוטה ויעילה.

כאשר דנים על נושא מחשוב ענן – בעד ונגד חייבים לציין שעלויות יחסית נמוכות, מכיוון שאין צורך לרכוש או לשדרג ציוד, אין צורך להעסיק צוות, שיטפל בכל התהליך, גם אין צורך לרכוש חבילות ענקיות, מכיוון שבכל רגע נתון ניתן לשדרג את החבילה וזה לוקח מספר דקות. חשוב להבין שכאשר אתם מחליטים להשתמש במחשוב ענן, כל הבעיות של תחזוקה, שדרוג, אבטחה זה אחריות של חברת ספק.

החיסרון הבולט במיוחד זה חובת חיבור לאינטרנט. אבל נכון להיום כמעט בכל מקום בעולם ניתן למצוא חיבור לאינטרנט לכן, עד כמה זה חיסרון, כל אחד יחליט לעצמו לבד. עוד נקודה, שמתחברת לנושא זה איכות החיבור לאינטרנט. הרי ברור, שאם חיבור אינו יציב ואינו מהיר זה יפגע בנוחות.

על פניו נראה שיתרונות עולות חסרונות, אבל ההחלטה לגבי שימוש במערכת כמובן כל ארגון ועסק חייבם לקבל לבד.