מה עדיף שרת פיזי ייעודי או שרת וירטואלי?

רב העסקים בשלב זה או אחר צריכים לבחור בין שירותי שרת פיזי או שירותי שרת וירטואלי. בשביל לעשות בחירה נבונה, כדאי שתדעו מה מאפיין כל אחד מהם. שרת וירטואלי, הינו שירות אינטרנטי, המאפשר שימושים רבים ,כגון: אחסון וניהול של מסד נתונים (mySQL/MS-SQL ), אחסון קבצים שונים, אחסון אתרים ואפליקציות. שרת וירטואלי קל ופשוט לפעול מאשר שרת פיזי בזכות הטכנולוגיות המתקדמות. אך גם הוא דורש תשתית פיזית שתאפשר בנייה של שרתים בהתאם קריטריונים מסוימים. תחזוקה שוטפת של השרת הווירטואלי נעשית על ידי חברה, שממנה נרכשו את שירותי שרת. הם מחליטים מתי ואיזה שדרוג צריך לבצע. לעומת שרת הפיזי, שהחלטה על שדרוג או עדכון נמצאת בידי לקוח בלבד.

מה עדיף שרת פיזי ייעודי או שרת וירטואלי

עוד דבר חשוב, שבזמן ביצוע חומרה תשתית של שרת וירטואלי מאפשרות ביצוע עבודה ללא פגיעה בשרתים האחרים, לעומת זה כל שינוי חומרתי של שרת פיזי מחייב בכיבוי פיזי של השרת ואז ביצוע עדכון של רכיב הנדרש והעלה מחדש של השרת.

חשוב להבין, שביצועים של שני שרתים כמעט זהים, כמובן שהם קשורים לפרמטרים של אותה חבילה שנרכשה.

מבחינת האמינות שרת וירטואלי נחשב כאמין, אבל ברגע שמישהו יבצע פקודת “אתחול” בנוסף לשרת הפיזי יופעל גם שרת וירטואלי, אבל מאוד מהר הוא יעבור לשרת חלופי בצורה אוטומטית ובכך הנפילה לא תהייה מורגשת כלל.

אם לבצע השוואה של נפח אחסון אז בשרתים וירטואליים ניתן להגיע לאחסון כמות הנתונים אדירה. שיטת הגיבוי של שרת הווירטואלי מאוד יעילה, בשרת פיזית מערכת גיבוי עובדת לפי נקודות חזרה של מערכת הפעלה.

הנושא האחרון, שנתייחס אליו – זה עלות. כאשר מדובר על שרת וירטואלי, אז העלות שלו לרוב חודשית. ישנם חברות, שגם מציעות את השירותים של שרת הווירטואלי ללא התחייבות. להבדיל רכישת שרת פיזית מצריכה השקעה משמעותית, אך חד פעמית, לכן רב העסקים, שבוחרים בשרת פיזי, תמיד יחשבו מה יהיו הצרכים בעוד שנה או שנתיים. כמו כן בנושף להשקעה חדש פעמים, יידרש תשלום על חוות השרתים, שבה תאחסנו את השרת שלכם.

כפי ששמתם לב, אין תשובה חדש משמעית לשאלה” מה עדיף שרת פיזי או שרת וירטואלי, הכל קשור לאופי, דרישות ותקציב העומדים לרשותכם. תמיד מומלץ להעמיד יתרונות מול חסרונות ולקבל החלטה מושכלת. לכל אלו שנמצאים בתחילת הדרך, ההמלצה החמה היא להתחיל עם שרת הווירטואלי